Tvoříme kostým #6 – CosPLAY

Kostým už mám hotový, ale nebyl by to cosplay, pokud by chyběla část PLAY – a té se budu věnovat v tomto díle! Jelikož se tady věnuji převážně sportovním aktivitám, doporučuji pustit si video – najdete ho na konci článku.

Teorie a praxe:

Jak je známo, slovo cosplay je složeno z části costume = kostým a z části play = hraní. Ráda bych část PLAY posunula ještě o level výš a tím jsou vedle chování postavy její schopnosti a dovednosti! (Takže cosplay kouzelníci, máte co dělat! :D) Samozřejmě tím nemyslím, že budu roky cvičit, než začnu postavu cosplayovat. Myslím tím získat alespoň základní povědomí, teoretické a praktické znalosti a zkušenosti daného umění – na to stačí klidně jen jedna lekce, ale samozřejmě cvičení dělá mistry 😉

Asi nemusím dlouze rozebírat, že takové dovednosti dělají cosplay uvěřitelným a reálným. Často to jsou takové detaily, kterých si člověk ani nevšimne, jen mu na té fotce prostě něco nesedí. A často to právě bývá např. způsob držení zbraně nebo postoj a podobně. Další plus je to, že když vím, co a jak, mám v tom pak větší jistotu a ta se promítne v celkovém držení těla a pohybech a cosplay pak působí sebejistě.

V mém případě je Nyssa asasínka, která hlavně střílí z luku a příležitostně využívá boj nablízko.

1. Lukostřelba

Jako první jsem se vypravila na hodinu lukostřelby do oddílu SK Rapid Praha z Veronského náměstí, abych věděla, jak se luk drží, jak se natahuje, jak u toho stát a podobně.

Verčino bezpečnostní okénko

Musíme brát v potaz, že luk je zbraň. Od určitého nátahu je podle zákona luk zbraní kategorie D a vztahují se na něj legislativní omezení. Při neopatrné manipulaci může být dost nebezpečný a dá se s ním i zabít, když se dobře trefíte. Z tohoto důvodu na akcích NIKDY nenatahuji založený šíp. Nikdy … Prostě ne … I když to máte fakt dobře natrénovaný …

Jako alternativu natahuji NEZALOŽENÝ šíp – tzn. šíp nezaložím na tětivu, ale chytnu si ji mezi prsty mimo tětivu. Na fotkách není vidět, že šíp není založený, takže estetický výsledek je stejný, akorát fotograf nestojí před odjištěnou zbraní.

Obr. 1 Šíp není založený v tětivě

2. Boj na blízko

Jako další jsem navštívila hodinu bojových umění – vybrala jsem si FB skupinu „Krvavá aréna“, protože se věnují mixu všemožného bojového umění se zbraní i beze zbraně a zkusila jsem pochytit nějaké základy, naučit se pár chvatů, které pak budu moct použít třeba ve vystoupení, na videu nebo fotkách, aby vypadaly akčně.

Obr. 2 – Krvavá aréna

Obr. 3 – Krvavá aréna

3. Parkour

Poslední chybějící dovednost asasína je parkour. Nyssa sice v seriálu moc parkouru nedělá, ale je to asasinka a asasíni prostě dělají parkour 🙂

Oslovila jsem tedy Ondru Mrštného a dostala krásné 4 hodinky zcela zničujícího tréninku – posilování, teorie i základy techniky.

Obr. 4 – Ondra Mrštný // Parkour

Závěr:

Samozřejmě bych mohla pokračovat například lekcí improvizace, divadla, rétoriky a mnohým dalším.

Tímto dílem jsem hlavně chtěla ukázat, že není těžké najít vhodnou skupinu ve svém okolí a zjistit nebo se naučit základy toho či onoho.

A já se můžu vrhnout na závěrečnou část tohoto seriálu a tou je prezentace celého cosplaye! Nezapomeňte navštívit moji FB stránku a další články či videa Cosplayovém okénku.

Další díly seriálu Tvoříme kostým



Verčino cosplayové okénko