Kdo jsem?

Jmenuji se Martin Matějka a tvorbě videa se jako freelancer full-time věnuji od roku 2014.

Zkušenosti mám z velkých mediálních domů – dva roky jsem pracoval jako kameraman a střihač pro iDNES.cz (tvorba) a od roku 2016 stříhám zahraniční zpravodajství pro ČT24 (tvorba). V obou případech vždy na part-time, rád se totiž věnuji i dalším projektům, které mě posouvají vpřed.

Videa jsem dělal třeba pro Tesco, Nomaad, Městskou knihovnu v Praze, Nakladatelství Crew anebo tak trochu pro Disney (no dobře tohle je trochu fór, i když formálně vlastně úplně není). A pak jsem dělal videa pro hromadu dalších, jednorázových zakázek. Na homepagi mám rozpis těch největších.

Co se mého solitérství týče – ačkoliv jsem zvyklý dodávat dílo kompletně na klíč, zřídka kdy ho tvořím opravdu sám. Často mám kolem sebe kolegy, se kterými si navzdájem pomáháme. Jedno z hesel, kterých se řídím totiž je, že „Amatér se konkurence bojí, profesionál s ní spolupracuje.„. Jo a nově se mnou za kamerou pracuje i moje drahá polovička.

Mojí devizou je spolehlivost a přímý přístup. Na čem se dohodneme, to dotáhneme do konce. Pokud z jakéhokoliv důvodu nezvládám já, vždycky dávám vědět a nastalou situaci řeším k oboustranné spokojenosti.

Ačkoliv jsem schopen pracovat v časovém tlaku (bez toho bych v ČT nepřežil), rád pracuji v pohodovém prostředí a mám rád neformální komunikaci. Což vám z podoby mého webu už asi došlo. 🙂

Co umím?

Tvořím záznamy z akcí, hudební videoklipy, reklamní spoty na sociální sítě i do televize. K videu jsem schopen dodat i voiceover. A to i v ženské variantě – jediný parťák, kterého mám doslova inhouse je má drahá polovička, která mě k videu vlastně původně dostala, která se však místo videa rozhodla věnovat zakázkovému šití – její tvorbu najdete na její FB stránce Verča Cosplay & Fashion.

Kromě klasického natáčení zajišťuji i streamy – přenosy zvládám v setupu až čtyř kamer naráz, při vysílání si poradím s všemožnou (i animovanou) infografikou.

Digitalizovat VHS kazety! Tuhle fičuru jsem si původně pořídil jentak pro sebe, ale nějak se to profláklo a lidi to chtěj. No a já já za to chci 250,- peněz za kazetu, ze které vám udělám třeba MP4 a pošlu vám to online. Nebo nahraju na flash disk.

Disponuji širokým vlastním technickým zázemím od samotné záznamové techniky až po širokou škálu příslušných periferií. Wow, to zní strojeně! Zkrátka jsem si za ta léta nakoupil spoustu krámů, který potřebuju, anžto jsem línej pořád dojíždět do rentálu. Situaci mi poměrně dost ulehčuje fakt, že moje práce je pro mě zároveň koníček, čili kde jiní kupují šperky, hodinky, mobily nebo auta, já kupuju natáčecí techniku! A pak jezdím na kšefty Škodovkou po dědovi.

Stručná historie EP!C TV

EP!C TV začal fungovat někdy v průběhu roku 2013, původně mu velel Patrik Kořenář a měl to být český RocketJump křížený s Corridor Digital a Nerdfixem. Pořady s námi tvořil třeba Martin Rota (Netpuls) nebo Martin „Sky_Max“ Třešňák (IMHOrap).
Měli jsme obří studio, točili jsme web-seriály, dělali talkshow a chystali x dalších pořadů. Avšak ztroskotali jsme na tom, že neanglofonní YouTube trh vynáší podstatně méně, než ten anglofonní a v době, kdy navíc neexistoval Patreon nás zkrátka převálcovali klasičtí vlogující a autobusy do vzduchu vyhazující youtubeři.

A tak většina osazenstva opustila loď a z EP!Cu se načas stala spíše volnočasová aktivita.
Nicméně vlny jsme za tu dobu nějaké udělali a čas od času přišel někdo z venčí s nějakým fajn geeky nápadem. No a jak se geekovská subkultura začala pomalu prodírat do mainstreamu, čas od času i placeným nápadem. A tak jsem se postupně částečně vrátil k původnímu duchu projektu – tvorbě audiovizuálního obsahu pro geekovskou komunitu. Byť ho v posledních letech drtivá většina putuje mimo můj YT kanál.
Nicméně jak rád říkam – nebojím se prakticky (skoro) ničeho i mimo tento rámec.

Martin „Mathy“ Matějka

Kamera, střih, grafika, produkce, režie

Verča Matějková

redaktorka, moderátorka a kameramanka

Indie filmové projekty

Když zrovna netočím(e) zakázky, bavím(e) se, no, natáčením zase něčeho jiného. Před kamerou, za kamerou, jak se to zrovna zamane a jak mám(e) zrovna čas. A náladu.

Další tvorba a spolupráce

Realizované streamy

… a kdyby vám to bylo málo, tak tady je ještě další má tvorba.