Tvoříme kostým #5 | Doplňky

V tomto díle budu kompletovat doplňky ke kostýmu.

Materiály:

Tady se zase vrátím k původní myšlence seriálu a tou jsou materiály. Samozřejmě je na zvážení, zda se vyplatí investovat do „originálních“ materiálů, protože jsou celkem nepoměrně dražší dražší (pro srovnání 1m² pěny stojí cca 240,- Kč a 1m² kůže stojí cca 2 400,-). Pro mě záleží hlavně na tom, jak kostým hodlám využívat. Vzhledem k tomu, že já ráda využívám roleplayový potenciál postavy, o kterém budu mluvit v příštím díle, dávám přednost „reálným“ doplňkům, a to z následujících důvodů:

  • Reálný vzhled – prostě železný meč je železný meč a kožená zbroj není koženka. Ačkoli cosplayeři dokážou vytvořit naprosto úžasné věci, takřka k nerozeznání, pak ale přichází na řadu druhý aspekt, a tím je
  • Funkčnost – nebo by se také dalo říct možnost zátěže. Přijde mi škoda, když už si s kostýmem dám tolik práce, abych se pak bála, že do mě někdo nestrčí nebo abych někde kus nezlomila a podobně, nehledě na to, když chci s kostýmem předvádět vystoupení a rekvizity používat. Když už rekvizitu vyrábím, přemýšlím i nad její funkčností, respektive pevností či odolností.

Zde je soupis toho, co budu potřebovat:

  • Boty
  • Rukavice
  • Nátepníky
  • Polozbroj
  • Toulec
  • Šípy
  • Luk

Boty:

Boty dokáží kostým velmi jednoduše zabít. Proto botám věnuji stejnou pozornost, jako čemukoli jinému. Opět, čím víc je postava laděná do „historična“, tím hůř budou vypadat nevhodné boty. V případě Nyssy to mám naštěstí jednoduché – náhodou jsem si před rokem koupila nové kozačky, které vypadají skoro jako předloha. (Obr. 1)

Obr. 1 – koupené boty

Rukavice:

Rozhodovala jsem se mezi koženými a látkovými. Ačkoli to vypadá, že v předloze jsou kožené, přikláním se spíš k látkovým – budou lépe sedět na ruce a budou se lépe shánět. Zkusila jsem tedy obchod s plesovými doplňky a koupila jsem si saténové rukavičky. (Obr. 2)

Obr. 2 – saténové rukavičky (http://www.spolecensky-salon.cz)

Nátepníky, polozbroj, toulec:

Tady se dostávám k poměrně významné části a velkému dilema, zda si zbroj vyrobit samo-domo, nebo zainvestovat do kožených originálů. Vzhledem k tomu, že bych se ráda v budoucnu věnovala sportovní nebo dokonce intuitivní lukostřelbě, rozhodla jsem se nechat si tyto doplňky vyrobit profesionálně a v kůži.

Zakázku jsem zadala našemu ozkoušenému dvornímu výrobci, kterým je Petr Josefus a který nám dělal již doplňky např. na kostým Ezia. Částka za ně byla i na moje poměry astronomická a kdybych měla kostým pouze na cosplay, tak bych pravděpodobně zvolila variantu levnější a vyrobila si je z alternativních materiálů, např. pěny. Nicméně, výsledek opravdu stojí za to a myslím, že možná i předčí filmový originál! Následně jsem ještě doma domalovala vzor na popruh toulce podle originálu. (Obr. 3, 4 a 5)

Obr. 3 – Nátepníky

Obr. 4 – Polozbroj s toulcem

Obr. 5 – domalování vzoru

Šípy:

U šípů dostane zase prostor moje tvořivost, protože kdybych měla shánět a kupovat černé šípy s červeným peřím, bylo by to zbytečně drahé (jeden takový šíp může stát např. kolem 200,- Kč), nehledě na to, že bych takovou barevnou kombinaci ani nemusela sehnat. Zvolím tedy variantu nákupu komponent a šípy si vyrobím. Koneckonců tady není tak esenciální jejich funkčnost, protože šípy reálně na žádné akci střílet nebudu a tím pádem budou plnit pouze estetickou funkci. Nakoupila jsem dřevěné tyčky na dříky, končíky a hroty v černé barvě, černý sprej, červené a černé péřové letky a vteřinové lepidlo. (Obr. 7 a 8)

Obr. 7 – nakoupený materiál

Obr. 8 – slepené šípy

Luk:

Tady se záměrně odchýlím od předlohy, protože jak už jsem naznačila, ráda bych se lukostřelbě věnovala trochu víc a tak budu vybírat odpovídající luk na sportovní lukostřelbu pro začátečníka a luk si odpovídajícím způsobem dotvořím – hlavně asi barevně. Vybrala jsem začátečnický luk v lukostřeleckém obchodě Ceresport – ohledně délky ramen a nátahu jsem si nechala poradit přímo od majitelky obchodu. Madlo jsem si vybrala v černé barvě a kovovém provedení (Obr. 9), protože vypadá fakt cool 🙂 Ramena byla původně bílá (Obr. 10), takže jsem je taktéž přestříkala černým sprejem. Pokud se chcete dozvědět více o výběru luku, podívejte se na toto Cosplayové okénko  (s kulturní Starwars vložkou 🙂

Obr. 9 – madlo luku

Obr. 10 – ramena luku

Závěr:

Co se týče kostýmu, máme hotovo, ALE, nebyl by to cosplay, kdyby chyběla část PLAY – a na tu se podíváme v příštím, předposledním díle! Nezapomeňte navštívit moji FB stránku a další články či videa v Cosplayovém okénku.

Další díly seriálu Tvoříme kostýmVerčino cosplayové okénko