Tvoříme kostým #4 | Šití

V tomto článku se věnuji přípravě před šitím od kličkování a stehování přes samotné šití, zkoušku až po přišití zapínání. Stejně jako u minulého dílu se tato činnost popisuje dost krkolomně, proto doporučuji shlédnout i video.

Info:

Protože samotný proces šití je poměrně obsáhlý, nebudu v tomto díle do detailu popisovat všechny postupy. Nicméně, pokud máte zájem o podrobnější článek či video, napište mi do komentářů.

Stehovka – pomocník na šití

Než začnu, nevím, zda znáte stehovku: je to taková bílá zvláštní nit, která se používá na přípravu před šitím, tzv. kličkování a stehování o kterém budu mluvit a proto je dělaná tak, aby se pohodlně odstraňovala, párala a trhala. Dá se koupit v galanteriích přímo pod názvem stehovka (Obr. 1).

Obr. 1 – Stehovka (galanterka.cz)

Plášť

Vezmu si díly tak, jak jsem je vystřihla, tedy přední díly dvojmo a zadní díl přeložený, a tam, kde jsem vyznačila křídou obrys střihu, díly prokličkuju, rozstřihnu a tím mi vzniknou vyznačené švové linie na obou dílech. Postup provedu pouze u dílů od pasu nahoru, kde je potřeba větší přesnost při sešívání.

Začnu sešpendlením záševků – prsních i zádových – podle vyznačených linií sestehuju, vytahám kličky, podél stehování prošiju a vyndám stehování. Tady bych zmínila žehlení – každý šev po sešití přežehlím, rozžehlím nebo sežehlím ke straně. Vypadá to celkem zbytečně a bez toho to taky funguje, ale když takto každý šev přežehlím, švy se krásně vyrovnají a kostým pak lépe padne, protože ve švech nebude bachrlatý, a navíc uvidíte, pokud šev nebude sešitý správně, a můžete ho opravit.

Následně sešiju ramenní švy a boční švy po rozparek. Tady už šiju pouze sešpendlené, protože stehování není potřeba – materiál je pevný a drží na sobě i při šití. Rukávy zatím přišívat nebudu.

To samé udělám i na podšívce.

Na vrchní díl pak přišiju lemy.

Obr. 2 – Vyznačení linií díky prokličkování

Obr. 3 – Sestehování zádových záševků

Obr. 4 – Sešpendlená ramena

Obr. 5 – porovnání před a po žehlení

Obr. 6 – Přišití lemů

Podšívání

Než začnu přišívat podšívku, vyzkouším si sešitý vrchní díl, zda sedí a není potřeba ho někde upravit. Pokud vše sedí, jak má, pustím se do přišití podšívky k vrchnímu dílu a v jednom sledu je přišiju – ovšem kromě průramků na rukávy. V tuto chvíli mám asi poslední možnost střih upravit, takže můžu ještě jednou vyzkoušet, a pokud sedí, sestřihnu přebytečné přídavky na švy cca na 1 cm a sestřihnu šikmo rohy, aby se nemuchlaly. Ve výstřihu a špičkách rozparků (tam, kde je šev do oblouku) přídavky nastřihnu skoro až ke švům, aby při obrácení do lícu netáhly.

Když mám hotovo, v místě průramku otočím celý kostým do lícu, vyhladím švy, vytáhnu rohy a přežehlím. Pro lepší přiléhavost obou vrstev můžu celý kostým podél okrajů ještě prošít.

Obr. 7 – Zkouška před podšitím

Obr. 8 – příprava podšívání pomocí panny

Obr. 9 – sešpendlení obou dílů

Rukávy

Podle velikosti průramku upravím šířku rukávů tak, aby oba obvody seděly. Rukávy sešiju a všiju do průramků kostýmu.

Na konce rukávů přišiju lemy.

Zapínání

Teď už zbývá jen přidělat zapínání a mám hotovo! Jako zapínání jsem zvolila velké patentky (cca 20mm) – přišiju tři a tři na oba konce předních dílů.

Obr. 10 – Patentky (kutil-florenc.cz)

Kápě

Než začnu stříhat díly z koženky, vystřihnu si díly z červené podšívkové látky, vyzkouším a upravím tvar kápě tak, aby odpovídal předloze, a následně můžu podle upravených podšívkových dílů vystřihnout již na jistotu díly z koženky. Nesmím zapomenout, že díly z podšívkové látky jsou trochu menší, takže dílům z koženky pár cm přidám.

Nejdříve sešiju ramenní švy a následně přišiju kapuci.

Oba díly pak v ruce přišiju k sobě – hlavně v místech rozparků na ramenou a na zadním dílu. Nebudu prošívat po celém obvodu. A jednou velkou patentkou vpředu přichytím k sobě.

Ke kápi patří také závoj – jednoduše vystřihnu ze šifonu odpovídající velikost, konce začistím a přidělám zapínání – tenkou gumičku.

Obr. 11 – Střih podšívkové látky

Obr. 12 – střih koženky

Obr. 13 – kápě

Kalhoty

Už jsem byla na cestě pro látku na kalhoty, když jsem úplně náhodou zašla do jednoho obchodu v obchoďáku a vykoukly na mě kalhoty na Nyssu – tadá. Myslím, že barva, materiál i provedení sedí ke kostýmu Nyssy naprosto dokonale, takže jsem je koupila a můžu si odškrtnout další část kostýmu

Obr. 14

Spodní košile

Zatím se jedná o celkem nedůležitou součást – v případě nouze můžu jít bez ní. Takže tu zatím neřeším.

Závěr

Kostým mám ušitý, takže příště se vrhnu na doplňky. Nezapomeňte navštívit moji FB stránku a další články či videa v Cosplayovém okénku.

Další díly seriálu Tvoříme kostým


Verčino cosplayové okénko