Cosplay Ciri – jak ušít korzet #1 | Verčino cosplayové okénko

Pracuji teď na kostýmu Ciri ze Zaklínače 3, který šiji na zakázku, a v tomto článku Vám ukážu, jak tvořím korzet. Znovu v tomto případě zdůrazním, že se nejedná o profesionální postup, ale o můj vlastní.

1. Příprava

Jak jste možná viděli v mém seriálu Kostým – co s tím?, začnu opět přípravou. Podle předlohy (Obr. 1) si nejdřív udělám nákres korzetu včetně viditelných švů, abych měla představu, z kolika dílů se bude korzet skládat a jak budou přibližně jednotlivé díly vypadat (Obr.2).

Obr. 1

Předloha Ciri

z oficiálního Cosplay Guide od CD Projekt Red

Obr. 2  Nákres korzetu

Následně si podle nákresu změřím všechny potřebné části:

  • Obvod pod prsy (A)
  • Obvod pasu (B)
  • Obvod boků (resp. tam, kde bude korzet končit) (C)
  • Přední délku korzetu (D)
  • Délku od linie pod prsy k pasu (E)
  • Další libovolné části, které by vám pomohly v orientaci tvarů a velikostí – např. pasovou délku od středu k prvnímu švu atd.

Obr. 3 Měření

2. Výběr látek

Podle předlohy to vypadá na kůži, v mém případě jsem zvolila koženku, a pro úhlednost a příjemnější nositelnost korzet podšiju. Na podšití jsem zvolila 100% len.

Šití koženky, potažmo kůže, je náročné na přesnost, protože každý vpich jehly je na materiálu vidět a pokud tedy budeme párat a přešívat, všechny tyto nepřesnosti zůstanou na látce vidět. Proto ušiju zkušební korzet právě ze lněné podšívky a podle upraveného střihu pak udělám finální korzet z koženky. (pozn. I kdybych se rozhodla korzet nepodšít, doporučuji udělat zkušební střih z jiné látky)

Na koženku i len bude stačit cca 60 cm látky.

3. Střih

Tady se dostávám k té nejzapeklitější části – jak udělat střih? Původně jsem chtěla jako základ použít střih z Burdy, ale protože korzet Ciri má tvar, který se v klasických módních střihách moc nepoužívá, rozhodla jsem se udělat si střih zcela vlastní.

Začnu předním středním dílem – díl 1.

Narýsuji si přímku v přední délce korzetu 28 cm (a). Odhadem si stanovím, že šířka předního dílu pod prsy bude 5 cm (b). Narýsovaná přímka bude sloužit jako střed dílu, tzn. vyznačím na horním okraji 2,5 cm na každé straně. Poté vyznačím pas – délka od horního okraje k pasu viz měření 10 cm (c), a protože díly se v pase přirozeně zužují, udělám šířku v pase 4 cm (d), tzn. vyznačím 2 cm na obou stranách od přímky. Protože obvod boků je o něco širší než obvod pod prsy, spodní okraj zase rozšířím na 6 cm (e), tzn. 3 cm na každé straně od přímky. Následně vyznačené části spojím a mám připravený první díl (Obr. 4).

Obr. 4 Nákres předního středního dílu

Následuje přední boční díl – díl 2.

Opět si narýsuji přímku v délce 28 cm, která bude sloužit jako střed (a). Obvod pod prsy je 78 cm, děleno 4 = 19,5 cm získáme délku poloviny přední části. Odečtu 5 cm předního dílu viz výše a získám délku horní obvod tohoto dílu, což je 14,5 cm (b). Na horním obvodu vyznačím opět na každou stranu 7,25 cm. Do tohoto dílu zasahuje boční vykrojený díl – začíná v pase. Délku v pase vypočítám následovně: obvod pasu 70cm děleno 4 minus 4 cm z dílu 1 = 13,5 cm (c). Zvolila jsem, že vykrojený díl bude zasahovat do poloviny předního bočního dílu – na spodním okraji tedy vyznačím pouze na jednu stranu dopočítaný rozměr boků (92/4-6=17cm) (d) . Následně dokreslím vykrojení od boku do poloviny spodního dílu (Obr. 5).

Obr. 5 Nákres předního bočního dílu

Boky – díl 3 a 4.

Podle nakresleného vykrojení v díle 2 si dokreslím základ pro tyto díly – rozměry dopočítám opět dle stejného schématu – tzn. dolní okraj a = půlce dolního okraje dílu 2 (12,5cm). Vykrojení (b) = vykrojení dílu 2. (Obr. 6 a 7).

Obr. 6 Přední boční díl

Obr. 7 Zadní boční díl

Zadní boční díl – díl 5.

Jako základ použiji díl 2, ale nebudu odečítat střední díl – 78 / 4 = 19,5 cm (a), 70 / 4 = 17,5 cm (b), 92 /4 – 10 = 13 cm (c) (Obr. 8).

Obr. 8 Zadní boční díl

Jako mezikrok před stříháním látky mohu použít vyzkoušení papírového střihu na sobě nebo na krejčovské panně – panna, kterou mám doma má téměř totožné rozměry jako slečna, které kostým šiju, proto jsem zkusila střihy našpendlit a maličko je poupravila.

Následně přistoupím ke stříhání látky – lněné podšívky. Záměrně si nechám velké přídavky na švy (cca 2,5 cm), abych měla možnost korzet upravit.

4. Zkouška

Jednotlivé díly k sobě sestehuji tzv. stehovkou – pro větší přesnost dělám kratší stehy (cca 0,5-1cm). Sestehovaný lněný korzet vyzkouším na jeho nositeli (Obr. 9, 10, 11 a 12) a finálně doupravím – zúžím, rozšířím, prodloužím či zkrátím tak, aby dokonale padl a nikde se nekrabatil. Veškeré změny si na díly zakreslím nebo jinak vyznačím, protože následně sestehovaný korzet zase rozpářu a podle takto doupravených dílů překreslím a vystříhám díly z koženky.

Obr. 9 Sestehovaný korzet z lněné podšívky

Obr. 10 Zkouška – zepředu

Obr. 11 Zkouška z boku

Obr. 12 Zkouška – zezadu

5. Závěr

Ve druhé části se budu věnovat samotnému šití korzetu, všívání kostic, začištění a zapínání.

Další informace ohledně ztvárnění kostýmu najdete v článku Jak převést herní kostým do reality nebo v článcích o výběru a nákupu vhodných látek. Pro další články a videa sledujte můj Facebook a odebírejte YouTube kanál Epic TV.

Další články v cosplayovém okénkuSeriál Tvoříme kostým