Tvoříme kostým #2 | Výběr látek

V tomto díle se zaměřím na výběr látky, který je velmi důležitý proto, že na látce závisí zda:

  • kostým bude vizuálně vypadat jako originál
  • kostým se bude chovat jako originál – tzn. bude vlát když má vlát a bude držet tvar, když má držet tvar

Původ postavy, historické souvislosti atd.

Na začátku každého mého tvoření se zamýšlím, jaký má postava původ, jaké jsou historické souvislosti, popřípadě v jaké době postava žije, a podle toho se pak zaměřuji na látky umělé nebo přírodní, bohatší nebo prosté a podobně.

Doby, ve které se seriál s Nyssou odehrává, je současnost, což mi spoustu věcí ulehčuje a můžu tedy používat jak materiály přírodní, tak umělé. Nicméně Nyssa je členem asasínké guildy sídlíce kdesi v horách, takže budu preferovat spíš přírodní materiály, které bývají i příjemnější na nošení, ale není to podmínkou.

Pár obecných pravidel k výběru látek

Látka má velký vliv na to, aby kostým vypadal hezky, uvěřitelně a reálně, proto mám pár svých pravidel, kterých se při výběru látky držím. Nemusí platit úplně ve všech případech, takže je berte s rezervou:

1) Nekupuji levné látky

Levná většinou znamená nekvalitní nebo kazová, což se pak výrazně promítne na celkovém vzhledu kostýmu. Nebo je to pro změnu extrémně nepříjemný materiál na nošení. Nebo po 2 nošeních jaksi zošklivý (Obr. 1) Pro mě je např. spodní cenová hranice v rozmezí 100-200,- Kč/m. Netvrdím, že úplně všechny levné látky jsou špatné (neplatí např. pro zbytkové látky), ale obecně se takovým látkám raději vyhýbám.

Obr. 1

Mikina z nekvalitní látky po 2 vypráních

2) Vyhýbám se „prostěradloidním“ látkám

To jsou takové ty nemastné, neslané, většinou na těle nehezky trčí, barvy jsou jaksi nepřirozené atd. atd. – i pokud dělám kostým např. nejspodnějšího otroka, dá se vybrat příhodnější látka – např. len (Obr. 2)

Obr. 2

3) Vybírám látky zajímavé

Např. s damaškovými vzory, kde látka je jednobarevná, ale při hře světla odráží jemné vzory a kostým to vizuálně pozvedá (Obr. 3). Nebo látky s jemným povrchovým leskem (Obr. 4) – nemusí to být nutně satén, ten zase ve větších plochách působí poněkud cirkusově. Pro ilustraci na Obr. 5 a 6 je ukázka stejného střihu kabátku za použití dvou typů saténů, kde je hezky vidět, jak velký rozdíl může výběr látky udělat. Pro kostýmy prostých či chudých postav tohle pravidlo samozřejmě neuplatním, ale v podstatě kdokoli o postavení vyšší než taková chudina už si může dovolit zajímavější látky a nemusí to být hned brokát (Obr. 7)

Obr. 3

Damašky, jemné vzory

Obr. 4

Jemně lesklé látky

Obr. 5

Mikrosatén matný, velmi jemný a splývavý, jedná se o stejný střih, jako Obr. 6, přitom výsledek působí zcela odlišně

Obr. 6

Bavlněný satén lesklý, tvrdý, působí kýčovitě, jedná se o stejný střih jako Obr. 5

Obr. 7

Brokát

4) Klidně si připlatím za kvalitnější látku

Obzvláště to platí u kostýmů postav, které přísluší k bohatším vrstvám např. šlechticům, královské rodině apod. Proto bych měla počítat s tím, že pokud dělám kostým někoho takového, budu více investovat do bohatších látek. Koneckonců, oděv po dlouhou dobu byl a stále je jedním z prostředků, jak dávat najevo své bohatství či postavení – drahé, luxusní látky a velké (až zbytečné) množství látky (Obr. 8). Proto pokud chci, aby takový kostým byl uvěřitelný, budu tuto okázalost muset vytvořit, i když moje současná finanční situace by asi svědčila o něčem jiném 🙂

Obr. 8

5) Množství látky nešidím

Je to poměrně dost znát. Zvláště u předchozího bodu. Ale i obecně, pokud mám mít honosně vypadající šaty, musím udělat širokou sukni. Např. pokud má být sukně kolová a já kvůli úspoře látky udělám půlkolovou, výsledek prostě bude vypadat ošizeně.

Obr. 9

Sukně vytvořená z minimálního množství látky.

Obr. 10

Sukně vytvořená z velkého množství látky. Jedná se o cosplay té samé postavy jako Obr. 9.

6) Vhodné vlastnosti

Pokud má kostým držet tvar, což platí většinou pro vrchní vrstvy kostýmu jako např. kabát, volím látky s větší gramáží nebo obecně pevnější, protože pak lépe tvarují siluetu a nekrabatí se na těle (Obr. 11), pokud naopak má splývat, podle požadovaných vlastností volím spíš těžší, ale „živé“ látky (Obr. 12). A pokud má kostým vlát a vlnit se při chůzi, volím látky jemné a lehké (Obr. 13).

Obr. 11

Příklad pevné látky – bavlněný dyftýn

Obr. 12

Ukázka těžké, splývavé látky – úplet

Obr. 13

Ukázka jemné vzdušné lehounké látky – voál (bavlna/hedvábí)

Látky k Nysse

Co tedy bude potřeba k mému kostýmu:

  • vrchní černá látka na plášť, 2m – kostým musí držet tvar (Obr. 14) /áčková silueta/, tzn. potřebuji pevnější látku, např. na této fotce (Obr. 15) je vidět pomačkaný rukáv, který značí pevnost látky – můj favorit je černý dyftýn – je to bavlněná látka, je pevnější a vypadá dobře (a mám ji vyzkoušenou z historických kostýmů)
  • látka na podšití pláště, 2m – může být tenká, protože vrchní látka bude dostatečně pevná, originál je vzorovaný, takže sehnat totožnou bude asi nemožné, nicméně budu se snažit sehnat podobně vypadající.
  • kápě, 1m (1,2m) – prazvláštní dírkovaná koženka (?) (Obr. 16)
  • červená látka na podšití kápě – stejné množství jako u kápě, ale použiji látku, která mi zbyla z předchozího kostýmu a nemusím ji tedy kupovat.

Obr. 14

Obr. 15

Obr. 16

Ad 1) Černý dyftýn jsem sehnala v Látky Mráz, šíře 150cm, cena 259,-/m, celkem tedy 518,- (po slevě 482,-)

Ad 2) látku na podšití jsem vybrala u MarLen. Na předloze je možná červený vzor výraznější, ale celkový dojem kostýmu je hodně tmavý až do černa, proto jsem zvolila tuto látku, aby takový dojem nenarušovala. Šíře 140cm, cena 590,-/m, celkem tedy 1180,-. Obě látky na Obr. 17.

Obr. 17

Ad 3) Na kápi jsem sehnala černou perforovanou koženku na eshopu MarLen. Vzhledem k vysoké ceně jsem dle nákresu z 1. dílu vypočítala přesnější množství látky – 55 cm a objednala jsem s malou rezervou 0,7m, nikoli 1 m, jak jsem původně zamýšlela. Šíře 145cm, cena 690,-/m, celkem tedy 483,-. (Obr. 18)

Obr. 18

Ad 4) Viz Obr. 19

Obr. 19

Celkem za látky: 2145,-Kč.

Příprava látek – praní

Látky mám a než začnu se stříháním, látky si nejdřív zvlášť vyperu! Je to poměrně důležitý proces, pokud budeme chtít výsledný kostým v budoucnu prát. U přírodních látek, (hlavně len a bavlna), je to takřka nutnost, protože přírodní látky se vypráním sráží, a taky proto, že některé látky pouští barvu. Zvláště pokud v kostýmu kombinujeme světlé a tmavé barvy dohromady, při prvním praní by se nám mohla světla látka obarvit, což ale můžeme eliminovat právě odděleným vypráním před stříháním látky.

Obecně platí, že látky předpereme na tolik stupňů, na kolik pak budeme prát celý kostým – já třeba předpírám většinu věcí na 30°C, max 40°C, nicméně raději už v obchodě mrkněte na cedulku, na kolik se která látka dá prát – někdy se např. může prát pouze v ruce, abyste si látku praním nezničili. To se týká i mojí koupené látky na kápi – koženku doporučují dávat do čistírny, takže tu prát vůbec nebudu.

Závěr:

příštím článku se budu věnovat konkrétní výrobě střihu a stříhání samotné látky. Souběžně vychází i videoseriál na youtube. Nezapomeňte navštívit moji FB stránku a další články či videa v Cosplayovém okénku.

 

Další díly seriálu Tvoříme kostým


Verčino cosplayové okénko


Zdroje

Obr.8 http://hradeckydvur.net

Obr. 9 http://orig01.deviantart.net/d5df/f/2013/263/f/8/caterina_sforza_by_mimigyaru-d6n1bem.jpg

Obr. 10 http://40.media.tumblr.com/tumblr_leanrn3G6e1qblk80o1_540.jpg

Obr. 14 http://oyster.ignimgs.com/wordpress/stg.ign.com/2014/01/ar213a0494bw-3jpg-886f07_610w.jpg

Obr. 15 http://static.comicvine.com/uploads/original/14/144096/4215838-7071557824-e8aef.jpg

Obr. 16 http://static.comicvine.com/uploads/original/11119/111190794/4815378-9056163421-47316.jpg