Tvoříme kostým #3 | Střih a střih
V tomto díle budu tvořit konkrétní střih kostýmu, přenesu ho na látku a následně vystřihnu. Protože tvorba střihu se takto popisuje dost krkolomně, doporučuji shlédnout i video.
Čím začít?
Nabízejí se dvě možnosti, jak střih vytvořit:
- vytvořit střih úplně nový dle rozměrů své postavy – řekla bych, že pro začátečníka je to poměrně náročný způsob a pravděpodobnost, že střih nebude sedět, je docela vysoká. Nicméně dá se vyrobit přímo z naměřených hodnost – tady platí čím víc rozměrů změřím, tím líp, ale je dobré mít aspoň základní představu o tom, jak takový střih vypadá, jaký má např. tvar v průramku, přes prsa atd. a toho se přibližně držet.
- vzít si již hotový střih a dotvořit – tady se nabízí buď koupit střih např. Burda, ale dobře postačí i nějaký vyřazený kus z našeho šatníku, o kterém víme, že nám sedí (neměl by být z pružného materiálu) a ten ideálně rozpárat, abychom podle jednotlivých dílů mohli obkreslit střih na látku.
Já nejradši používám kombinaci obou – jako základ použiji střih z Burdy a poté ho dokreslím podle svých naměřených hodnot. Burda střihy můžete zakoupit na netu http://www.burda-strihy.cz/ nebo např. v látkách Mráz či galanteriích.
Než začnu střih vybírat, pokusím se odhadnout, jaký typ střihu mám vlastně hledat – vypasovaný, volný, korzetový, princesový, … Z obrázku č. 1 je patrné, že střih je pěkně vypasovaný podle postavy a přes prsa, takže budu hledat střih se záševky (záševky dělají tvarování přes prsa a v pase, aby střih kopíroval linie postavy, bez záševků jsou modely více splývavé a jednotlivé nerovnosti a křivky těla se ztrácejí).
Zmiňuji je taky proto, že záševky a vypasování, lépe řečeno jejich absence, můžou být určující hl. v historicky laděných kostýmech a jsou tedy důležité pro celkový dojem a siluetu. Když uděláte historický kostým se záševky nebo princesovým střihem, bude to působit spíš jako karnevalový kostým než jako oživlá dobová iluminace. Nicméně Nyssa je ze současnosti, takže tam záševky pro lepší tvarování dám.
Výběr střihu
Pro účely střihu Nyssího kabátku použiji jako základ střih na tričko z Burdy (Obr. 2) – je tvarované záševky přes prsa i záda, sedí přímo na tělo a střih mám odzkoušený.
Pokládání střihu na látku
Střih na tričko mám připravený a jdu dotvářet přímo na látku. V tomto bodě doporučuji látku vyžehlit kvůli vyhlazení záhybů a zmačkání z pračky, které by mohly zkreslit přesnost střihu.
Protože budu střihat dva totožné (pravý i levý přední mají stejný tvar) a symetrické kusy (zadní díl), látku si podélně ve středu přehnu – lícová strana (ta co bude zvenku kostýmu) leží uvnitř.
Kreslení střihu na látku
Krejčovskou křídou si obkreslím střih co nejpřesněji, vezmu si původní nákres s naměřenými hodnotami a podle nich dokreslím díly tak, jak mají ve výsledku vypadat – zmenším vykousnutí průramku, narovnám ramena, aby nebyla skosená (tím pádem zvětším průramek), dokreslím výstřih a přední prodlouženou část a dokreslím zbytek od pasu dolu.
Cípy pláště udělám malinko se rozšiřující – často to svádí k tomu udělat je stejně široké dole jako nahoře (jakoby obdélník), ale na postavě pak cípy dole vypadají opticky užší, i když jsou stejně široké, proto je vždy kreslím rozšiřující se – výsledná silueta je pak přirozenější.
Stříhání
Při stříhání přidám cca 2cm přídavky na švy – pokud si nejste jisti velikostí, klidně si ještě přidejte. U spodních okrajů přidám pro jistotu 5cm, kdyby se kostým díky přiléhavosti zkrátil.
Všechno radši ještě jednou zkontroluji, přeměřím, porovnám s naměřenými hodnotami z nákresu a pokud vše sedí, můžu stříhat.
Po vystřižení si velmi orientační zkouškou ověřím, že střih bude vyhovující – přiložím na tělo a kontroluji, zda je dostačující šířka, zda výstřih má dobrý tvar, zda přední díl tvarem vyhovuje předloze atd. Protože to vypadá, že vše je jak má být, odvážím se pustit do střihu podšívky. Kdybych si střihem jistá nebyla, počkala bych se stříháním podšívky až na odzkoušení vrchního dílu (po sestehování – viz následující článek).
Podšívka
Podšívka je vzorovaná a záleží na mě, zda budu chtít využít vzor na výšku či na šířku. Podle toho ale musím trochu zaimprovizovat a odchýlit se od původního plánu. Střih nebudu pokládat podélně, ale na výšku kvůli vzoru a tím pádem mi látka nevyjde na podšití rukávů, což ale nevadí. Hlavní je mít podšité tělo kabátu – spodní cípy.
Tady ještě nezapomenu vystřihnout i lemovky na přední díly a rukávy – jednoduše obkreslím tvar předního dílu, který bude lemovat a opět přidám cca 2cm na švy na každé straně.
Kápě
Ke střihu kápě využiji svůj odzkoušený střih z historických kostýmů, pouze upravím délky a tvary podle naměřených hodnot a aby odpovídaly kostýmu na obrázcích:
- zepředu oblé a zmenšující se
- na ramenou rozparek
- podle obrázku to vypadá, že kápě je tvarovaná podle ramen – také zaoblíme
Protože kápě je z koženky a každé párání a přešívání by bylo vidět, začnu se střihem na červené podšívací látce – vyzkouším, zda sedí tvar kápě a z koženky už budu stříhat finální tvar.
Závěr
V příštím díle se budu věnovat přípravě dílů před šitím – tzn. kličkování, stehování a samotnému šití. Nezapomeňte navštívit moji FB stránku a další články či videa v Cosplayovém okénku.