Tvoříme kostým #1 | Výběr postavy a tvorba střihu

Něco na úvod

V poslední době stále více lidí propadá kouzlu Cosplaye – tedy hraní či vydávání se za určitou postavu z her, filmů nebo seriálů. K tomuto koníčku neodmyslitelně patří i tvorba kostýmů, protože bez správného kostýmu by to prostě nebylo ono. Ráda bych do tvoření kostýmů na cosplay vnesla trochu jiný pohled – možná inspiraci pro zkušené cosplayery, možná rady pro ty začínající …

A v čem že je „tak trochu jiný“? Dovolte mi menší úvod: Tvorbou (hlavně šitím) kostýmů se zabývám už od roku 2006, a to především historických, sem tam jsem si udělala nějaký ten fantasy (většinou dle vlastního návrhu) a někdy v roce 2013 jsem začala pracovat na prvním kostýmu na cosplay. Jelikož jsem prošla poměrně dlouhým vývojem kostýmů na historický šerm, kde je stále více kladen důraz na použité materiály, ráda bych právě tento pohled přenesla na tvorbu kostýmů na Cosplay.

V kostce to znamená, že když tvořím kostým podle obrázku z čehokoli, nesnažím se pouze napodobovat viditelné části, ale přemýšlím o kostýmu jako celku (včetně částí, které nejsou vidět), jeho logičnosti a praktičnosti provedení – zvláště to platí pro kostýmy z počítačových her nebo kreslených filmů či seriálů, kde jsou struktury oblečení mnohdy nečitelné nebo nelogické, a beru v potaz také souvislosti doby, do které daná postava náleží.

Abych celý proces a způsob přemýšlení nad tvorbou kostýmu co nejlépe popsala, ukáži ho na tvorbě konkrétního kostýmu.

Část 1. Příprava

Výběr postavy

O tomto tématu se asi nemusím dlouze rozepisovat, takže v krátkosti uvedu, jak a proč jsem vybrala tu svoji 🙂 Oproti předchozí Cristině z AC jsem chtěla nějakou trochu akčnější postavu a vzhledem k mé zálibě v asasínech jsem o nějaké té AC postavě přemýšlela, nicméně jsem ženská a tak bych se ráda držela originálně ženské postavy, kterých v AC moc není … Další varianta byla nějaká ženština střílící z luku a jelikož jsem tak trochu posedlá seriálem Arrow, natrefila jsem na postavu jménem Nyssa a hle – asasínka střílící z luku byla na světě – COMBO!

Možná ještě zmíním, že určitý faktor ve výběru u mě hraje umění či schopnost, kterou postava ovládá, respektive kterou ovládám já, a tím posunout část PLAY na úplně jinou úroveň. Tím mám na mysli, že pokud se například věnuji lukostřelbě a šermu, vyberu si postavu, která buď bojuje chladnou zbraní nebo střílí z luku, posunu tím celý cosplay o několik levelů výš. V opačném případě si nějaké základy zjistím nebo si na pár lekcí zajdu, abych měla nějaké povědomí o tom, jak například držet zbraň, ale to budu psát v jedné z posledních kapitol tohoto seriálu.

Obecná fakta o střihu

Abychom měli z čeho vycházet, potřebujeme nejdřív pořádný podklady – to je asi jasný. Takže prolustrujeme internet a pokusíme se najít fotku postavy pokud možno ze všech stran, úhlů, zblízka i z dálky. Moje postava je z hraného seriálu, což s sebou nese jisté výhody:

1) kostým je realizovatelný, protože ho už někdo ušil

2) kostým je funkční, protože postava se v něm musí pohybovat a dělat rozličné prostocviky

Malá odbočka: To se ovšem nedá říct o některých kreslených postavičkách nebo kostýmech z počítačových her. Pokud by vás zajímalo, jak kreslený či herní kostým převést do funkční reality, mrkněte na samostatný článek, kde se věnuji pouze tomuto tématu, nebo koukněte na videjko (zatím v přípravě).

Rozbor střihu

Z uvedených fotek můžeme vyčíst, z čeho se kostým Nyssy skládá:

  • Vrchní plášť podšitý vzorovanou látkou (obr. 1)
  • Červené upnuté kalhoty (Obr. 1)
  • Nátepníky/rukavičky (Obr. 1)
  • Kapuce + závoj (Obr. 2)
  • Doplňky (Obr.1)
  • Spodní košile – tady se dostávám ke zmiňované logice – košile sice není vidět, ale dle logického a praktického hlediska určitě nějakou má … nebo aspoň já bych kabát na spodním prádle nosit nechtěla 🙂 a pokud jsem vás ještě nepřesvědčila, mám v záloze jeden zcela prakticko-údržbový argument – kostým přímo na těle se vždycky rychleji zpotí, což znamená častější praní, a to znamená rychlejší opotřebení 🙂 To, že není vidět nám však dává volnost ve zpracování – tzn. můžeme upravit např. staré tričko ze skříně či ze sekáče 🙂


Obr. 1

Obr.2

Měření

Prozatím nám postačí orientační zaměření kostýmu, abychom měli představu o množství látky, kterou potřebujeme. Konstrukci střihu se budu podrobněji věnovat ve třetí kapitole.

Změříme:

  • Délku – celkovou kostýmu
  • Prsa
  • Pas
  • Délku rukávů
  • Šířku rukávů

Z naměřených hodnot nakreslím obrysové střihy (v měřítku 1cm na papíře = 10cm v reálu) kvůli množství látky a pár cm (mm na papíře) na každé straně přidám kvůli volnosti, záložkám atd. viz nákres:


Obr. 3


Kápi rozkreslíme nápodobně:

Obr. 4


Kalhoty si zatím odložíme – v ideálním případě budu doufat, že takové někde seženu, v tom druhém je budu muset ušít.

Spodní košili/tričko také postačí koupené, pouze upravím výstřih do V, aby kopíroval výstřih kabátu.

Orientační zjištění množství látky:

Nabízí se dvě možnosti:

1) nákres na papír v měřítku 1cm na papíře = 10cm v reálu

2) vystřižení orientačních obrysů a položení na papír velikosti látky – budeme počítat s šíří látky 145cm

Varianta 1) je rychlejší, ale náročnější na orientaci v papírové čmáranici – je totiž možné a pravděpodobné, že při zkoušení různých variant položení budete škrtat a kreslit přes sebe. Nyssa má v pouze 3 části + rukávy, takže nákres bude jednoduchý. (Obr. 5)

Obr. 5

Varianta 2) je náročnější na přípravu, ale poskytuje velmi jednoduchou, názornou a přehlednou orientaci rozložení střihu na látce (papíru). (Obr. 6)

Obr. 6

Střih pokládáme nejčastěji na výšku a ve směru vlákna látky, protože je v tomto směru pevnější a nevytahává se. U tohohle kostýmu by to asi nebyla taková tragédie dát napříč, protože kostým nebude tak upnutý a namáhaný, aby se mohl nějak deformovat, ale určitě nepokládám střih šikmo, protože v šikmém směru každá látka pruží, což je v tomto případě rozhodně nežádoucí.

Naměřené díly přeneseme na papír velikosti látky ve stejném měřítku (1:10) – budeme předpokládat šíři 145cm – a zjistíme požadované množství látky pro plášť.

Střih kápě uděláme nápodobně.

Kalhoty zkusíme nejdřív někde sehnat, pokud neseženeme, ušijeme 🙂

Závěr:

V příštím článku se budu věnovat látkám – jejich výběru, vhodnosti a nákupu. Souběžně vychází i video seriál na youtube. Nezapomeňte navštívit moji FB stránku a další články či videa v Cosplayovém okénku.

Další díly seriálu Tvoříme kostým


Verčino cosplayové okénko


Zdroje

Obr. 1 https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTo44lEvdY6doB3ppu0lhNlEqEe_mVZZd4dfOUwmsZ2CIlNMwYCDQ

Obr. 2 http://images.tvfanatic.com/iu/s–tSxVFAdF–/t_full/f_auto,fl_lossy,q_75/v1425508450/nyssa-in-costume-arrow-s3e16.jpg