Jak jsem vybírala luk | Verčino Cosplayové okénko

Protože jsem si vytvořila kostým Nyssy ze seriálu Arrow, potřebovala jsem samozřejmě i nějaký luk, který je nezbytnou součástí této postavy.

Vybrat správný luk z nepřeberného množství možností, byť jen na cosplay, může být trochu oříšek. A protože jsem na výběr luku dostala dotaz v komentářích, udělala jsem okénko o výběru luku z mého laického pohledu.

Koupený x vyrobený

Jako první by mohla přijít otázka, zda si luk ke kostýmu vyrobit nebo koupit. Jak už jsem říkala v jiných videích, chtěla jsem luk funkční, proto jsem se rozhodla koupit si luk, se kterým budu moct chodit na lukostřelbu mimo cosplayové akce.

Typ luku

Další podstatná část je typ luku. Zkusím je tu zjednodušeně představit:

Luk tradiční

Pod tradičním lukem jsem si představovala hlavně luky historického typu a pro moderní asasinku tedy nevhodné. Popis tradičních luků je samozřejmě mnohem obsáhlejší a patří sem např. i moderní lovecké luky.

Přikládám popis ze stránky Archery.cz:

Názvem tradiční luky označujeme tradiční lovecké luky jednodílné i skládací, dlouhé anglické luky, hunské i asijské jezdecké luky, nebo luky pro ZEN či KUYDO ale i LARP. Tradiční lovecké luky s dřevěným nebo kovovým středem a další luky v této kategorii slouží zejména ke střelbě bez zaměřovače. Původně byly určeny k lovu, k čemuž se hlavně v USA stále používají. V Evropě se jimi dnes střílí hlavně závody 3D. (…) Střelba z tradičního luku, někdy tzv. instinktivní lukostřelba (nepoužívám mířidla – mířím okolo střeleckého okna či nad šípem) patří mezi nejnáročnější způsoby střelby. (…) Lovecké luky mají obvykle i vyšší napínací sílu právě z důvodu lovu. Je vhodné, když zájemce má již zvládnutu techniku střelby na slabším luku. Vyrábí se i tradiční luky špičkové závodní a kvalitativní úrovně, které mohou stát i 1 000 EUR

Obr. 1 Tradiční luk (www.epuskohled.cz)

Obr. 2 Tradiční luk – lovecký (www.epuskohled.cz)

Luk kladkový

Ve skutečnosti seriálová Nyssa střílí právě z kladkového luku, nicméně po obhlídce internetu jsem usoudila, že kladkový luk pro mě jakožto začátečníka je jednak trochu složitý a druhak trochu drahý. A přiznám se, že mě ani moc neláká jejich přesnost a „dokonalost“.

Popis ze stránky Archery.cz:

Kladkové luky jsou vývojově nejmladší, i když jejich princip pochází z dávné historie zvratných luků. Jsou určeny ke sportovní, nebo lovecké střelbě. Délka luku se měří mezi osami kladek. Je to informace o vhodnosti luku pro sportovní či loveckou střelbu. Nad 35“ jsou vhodné pro přesnější sportovní střelbu a ty kratší jsou pak vyráběny zejména pro lovce a jejich pohyb v terénu. Rychlost luku podle IBO se měří při napínací síle luku 70 lbs, 30 nátahu a hmotě šípů 350 Gn. Maximální rychlosti – vhodné pro lov a střelbu 3D, rychlosti okolo 300 – 330 ft/s vhodné i pro terčové disciplíny. Při menší napínací síle a větší hmotnosti šípů klesá rychlost. Při použití příliš lehkých šípů hrozí poškození luku! Luk se většinou prodává jako holý a musím jej vybavit zakládkou šípu, stabilizátory, zaměřovačem, průhledem tětivy a vypouštěčem tětivy podle toho, zda se chci věnovat terčové střelbě WA, nebo střelbě 3D a lovu. (…)

Obr. 3 – kladkový luk (www.supra.cz)

Luk sportovní

Tuhle kategorii jsem zvolila jako nejvhodnější. Na hodinách lukostřelby, které jsem navštívila, jsem střílela právě tímto typem. Hodně začínajících lukostřelců se na nich učí a v základu se dá snadno sehnat a nestojí moc. Obvykle se sportovní luky doplňují všelijakými vychytávkami jako třeba zaměřovače a stabilizátory, ale zároveň z nich jde střílet i bez všech těchto doplňků a taková kategorie se nazývá „holý luk“.

Info o sportovních lucích z Archery.cz:

Sportovní luky jsou skládané luky s kovovým nebo kompozitovým středem a kompozitovými rameny. Levnější středy luků jsou odlitky, dražší výkovky z duralu. Levnější ramena luků jsou kompozitem sklolaminát – dřevo, dražší ramena kompozitem karbonu a dalších materiálů. Mohu si vybrat střed i ramena luku od různých výrobců. Mimo modelu Hoyt Formula jsou všechny středy a ramena kompatibilní. Sportovními luky se střílí sestava WA, olympijská sestava na 70m, WA Field a závody 3D. Aby byl sportovní luk funkční, musím ho doplnit tětivou, zakládkou šípu, zaměřovačem a stabilizátory. Pokud budu střílet kategorii Barebow (holý luk), nepoužívá se zaměřovač a stabilizátor. (…)

Obr. 4 – sportovní luk (www.bowhunter.cz)

Výběr

Věděla jsem teda, že budu hledat sportovní luk. Proto jsem si na netu vyhledala specializované lukostřelecké obchody a prošmejdila jsem jejich webové stránky. Protože si před nákupem ráda zboží zkouším a prohlížím naživo, zaměřila jsem se na pražské prodejny. Tam jsem zjistila, že např. u výběru ramen je třeba zadat hned dva parametry, z nichž já neměla představu ani o jednom. Konkrétně délka v palcích a síla v librách. Zvolila jsem tedy variantu osobní návštěvy s tím, že si se vším nechám poradit.

Nákup

Nejsympatičtěji se mi jevil lukostřelecký obchod Ceresport s prodejnou v Podolí. Našla jsem si na jejich stránkách přímo kategorii „začátečnické luky“, kde jsem si vyhlédla zajímavý typ madla s barevnou variabilitou – pro mé účely byl i v černé barvě – a vyrazila jsem do prodejny. Tam jsem sdělila, že bych ráda začátečnický luk, konkrétně s oním vybraným černým madlem, ale že vůbec netuším, jak by měl být luk dlouhý a jaký má mít nátah. Paní majitelka mi pomohla vybrat vhodnou kombinaci délky a nátahu ramen, tětivu a celý luk mi zkompletovala včetně zakládky a kroužků na tětivu.

Pro představu délka ramen je 66“ a nátah 20liber a celý komplet stál 2 100,- Kč.

Obr. 5 – Ramena (www.ceresport.cz)

Obr. 6 – Střed luku (www.ceresport.cz)

Závěr

Jak jsem vybírala či vyráběla další doplňky ke kostýmu Nyssy můžete vidět v pátém díle seriálu Kostým – co s tím? Mrkněte na můj Facebook a další články či videa v Cosplayovém okénku.

Další články v cosplayovém okénku



Seriál Tvoříme kostým