Koronavirus – prepeři radí

Možná si říkáte, že je tenhle článek trochu mimo původní zaměření stránky, nicméně nemůžete být dál od pravdy. Máme v popisu naší tvorby i postapo? Máme! Navíc dost postapistů se zároveň řadí do řad preperů (tak se říká lidem, co tomu rozumí a jsou jakože připravený na apokalypsu). No a jelikož se mezi tuhle bláznivou bandu řadím taky, tak sbírám zajímavé střípky, které tahle činorodá komunita trousí.

Dost těch věcí mi přijde podstatných a rád bych je měl, i pro svoji potřebu, agregovanou na jednom místě. Článek budu pravděpodobně průběžně doplňovat, pokud mě něco zaujme. Zároveň bych chtěl poděkovat všem, kteří tyhle zajímavosti na sítích sdílí – obzvlášť Petrius je hodně aktivní, díky kámo 😉 !

Než začneme, jedno obecný pravidlo:

Běžné mýdlo pomáhá a to obrovsky. Mejte si ruce!

Nejvíc v bezpečí budete v karanténě.
Pokud je to možné, zůstaňte doma.

Ústenky (“roušky”) a respirátory – božstvo nouzového stavu?

Ústenky, takzvané roušky, jsou rozhodně třeba, nicméně je na místě zmínit, že jsou jen součástí sady opatření, nefungují samostatně a neeliminují všechna úskalí, kterými nás současná situace častuje. Proto při jejich nošení nepodléhejte pocitu falešného bezpečí!

Ústenky, jsou primárně ochranou ostatních před kapénkami nositele. Nositele chrání spíš proti tomu, aby si sahal na ústa a tím si na sliznice zanesl něco, co nechce. Jejich plošné nošení omezuje přenos kapénkových infekcí, hlavní stále zůstává hygiena a odstup.

Nejdete-li ven, nepotřebujete ústenku! Jdete-li výhradně mimo lidi (do lesa), nepotřebujete ústenku!
Nejednorázové ústenky je nutno sterilizovat po každém použití.

Ústenky mají mnoho druhů, podle použitého filtračního materiálu, případně tlouštky, se odvíjí účinnost zachycení kapének nebo i samotných bakterií etc.

Sklady na ústenkách slouží
a) k tomu aby ústenka lépe seděla
b) k tomu, aby ústenka měla větší plochu a víc vrstev. Proto ústenka šitá jako plochá bude mít menší účinnost.

Šátky, šály, motošátky, palestiny atd.

Platí viz výše. Ale! Uvědomte si, že s tímto kusem oblečení byste měli zacházet stejně jako s ústenkou, pokud má mít smysl. Pravou vlněnou šálu od Guerlaina asi nevyvaříte.

Respirátory

Hlavní nedostatkový artikl pro zdravotníky a jiné složky. Chrání část nositelových sliznic před kapénkami ostatních. Oči jsou také sliznice, je dobré je chránit brýlemi. Ruce jsou hlavní dotykový přenašeč čehokoliv – na obličej, ani do jiných sliznic, nepatří bez pečlivého umytí / dezinfekce.
Většina respirátorů vyšší třídy FFP3, která chrání proti coronaviru má výdechový ventil. Výdechovým ventilem projdou i kapénky. I tak jich projde méně, než 100%.
Respirátory patří hlavně těm, kdo jsou v kontaktu s potenciálně nakaženými a pro lidi s oslabenou imunitou, kteří potřebují primárně chránit sebe.

Sterilizace a dezinfekce.

Ústenky mají životnost asi 3 hodiny. Odvíjí se to od prodýchání a navlhnutí tkaniny. Je-li ústenka vlhká, klesá její účinost. Proto jedna ústenka na týden není řešení! Pokud si koupíte/dostanete ušitou ústenku, musíte ji sterilizovat vyvařením nebo v mikrovlnné troubě.

Vyrábíte/chcete vyrábět roušky?

Na FB je skupina Česko šije roušky. Je tu poměrně dost informací, včetně šablon, podle který se dají šít. Zároveň je tam formulář na nabídku a poptávku – ten v tuhle chvíli (17.3. 2020) čím dál víc využívají nejen lidi, ale i různé organizace a poptávka je velká.

Pak ještě existuje on-line platforma Damerousky.cz. Je to mimojné interaktivní mapa odběrných míst ústenek a materiálu na ně.

Jak správně nosit roušku

Recept na vlastní dezinfekci

Suroviny:

  • ⅔ šálku 60% čistého alkoholu (isopropilalkohol, lékárenský líh, třecí alkohol nebo ethanol)
  • ⅓ šálku aloe vera gelu
  • 10-20 kapek esenciálního oleje (lze kombinovat 2 až 3 esenciální oleje dle preferencí – například 10 kapek tea tree a 10  kapek levandulového oleje)
  • misku
  • lahvičku
  • lžičku
  • etiketu a propisku

Jak gel připravit:

Připravte si menší hrneček ve kterém odměříte alkohol a aloe vera gel. Následně přeilijte obě přísady do misky. Přidejte esenciální oleje dle preference. Všechni ingredience dobře smíchejte, aby konzistejnce byla tuhá a všechny ingredience spojené. Přelijte do lahvičky a můžete začít ihned používat na dezinfekci rukou a nosit dle potřeby všude s sebou. Nezapomeňte však lahvičku označit popiskem, aby dedošlo k nechtěnému pozření, či jinému nedorozumění v použití gelu.

Jak aplikovat:

Podle CDC (centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) je nejúčinější gel aplikovat na ruce a alespoň 20 sekund roztírat po celém povrchu rukou, na nic nesahat, dokud ruce nejsou úplně suché. Aby byla aplikace gelu opravdu účinná, je důležité nezapomínat ani na oblasti mezi prsty a celou plochu dlaní.